Skip to content ↓

Fawbert & Barnard's Primary School

Learning for Life

Local Governing Board

Fawbert & Barnard's has a local governing body set and appointed by the Templefields Multi Academy Trust and to whom significant responsibility for running the academy has been delegated under a scheme of delegation.

 

Name of Governor

Category of Governor and term of office

Appointing Body

Roles

Sue Spearman Headteacher Ex-Officio Member of School Development Committee & Resources Committee
Anuj Bassi Co-opted Governor 31/08/2019 Appointed by Governors

Chair of Governors

Member of School Development Committee & Resources Committee

Liz Kinsella Co-opted Governor 30/09/2021 Appointed by Governors

Vice Chair of Governors

Member of School Development Committee & Resources Committee

Ken Hughes Parent Governor 24/02/2023 Elected by parents Member of Resources Committee & School Development Committee
Roger Nuttall Parent Governor 24/02/2023 Elected by parents Member of School Development Committee & Resources Committee
Sam Mortimer Staff Governor 31/12/2023 Elected by staff Member of School Development Committee
Sandra Newens Foundation Governor 31/12/2021 Appointed by F&B Ed Trust Member of School Development Committee & Resources Committee
Paul Sztumpf Foundation Governor 02/01/2021 Appointed by F&B Ed Trust Member of Resources Committee
Tony Mayes Co-opted Governor 31/08/2019 Appointed by Governors

Chair of School Development Committee

Member of Resources Committee

Stuart Oakes Co-opted Governor 20/11/2022 Appointed by Governors Member of Resources Committee